Fakty, których nie wiecie o rooibosie

Pochodzi z Afryki Południowej, uprawia się go w RPA, w górach Cederberg. Rooibos, choć w Europie znany od około 100 lat, w ostatnim czasie zyskał na popularności. Oto kilka ciekawostek na jego temat. 

Rooibos to po prostu czerwony krzew

Rooibos, a dokładniej czerwonokrzew aspalat prosty, został odkryty przez holenderskich osadników na początku XX wieku. Jego nazwa pochodzi z języka afrikaans, którym posługiwali się odkrywcy i oznacza czerwony krzew – „roi”(czerwony) i „bos” (krzew). Roślina ta osiąga wysokość do 2 metrów, a jej liście przypominają sosnowe igły. Jak powstaje rooibos, z którego przyrządzamy aromatyczne napary? Ususzone, pokrojone pędy czerwonokrzewu poddawane są fermentacji, w wyniku której zyskują one czerwoną, charakterystyczną dla tego napoju, barwę.

Rooibos rośnie tylko w jednym miejscu na ziemi

Ze względu na unikalny smak i właściwości rooibosa w przeszłości podejmowano wiele prób uprawy czerwonokrzewu w różnych miejscach na ziemi, m.in. w Japonii. Wszystkie zakończyły się fiaskiem. Jak twierdzi profesor Wim Timens ze Stellenosch University, w górach Cederberg, w których rośnie rooibos, występuje gleba o specyficznym składzie, bogata w minerały zapewniające prawidłowy wzrost rośliny. To właśnie ona zapewnia idealne warunki uprawne.

Doskonały solo i z dodatkami

Miłośnicy rooibosa doceniają jego łagodny smak i miodową nutę. Niektórzy podają go z dodatkiem cukru, mleka lub miodu. Na rynku dostępne są także wersje wzbogacone o naturalne aromaty, np. TEEKANNE Rooibos Caramel – nowość w portfolio TEEKANNE, w której delikatny smak rooibosa dopełniony został słodką nutą karmelu.

Rooibos nie zawiera kofeiny

Główną zaletą rooibosa jest brak kofeiny. Dzięki temu może być z powodzeniem podawany dzieciom i kobietom w ciąży. Co ciekawe, w Republice Południowej Afryki rooibospodawany jest niemowlętom cierpiącym na kolkę. Napar można bez obaw pić również przed snem ze względu na brak właściwości pobudzających. Fani rooibosa podkreślają jego wyjątkowe właściwości odprężające i obniżające ciśnienie.

Koncern TEEKANNE to ponad 135 lat doświadczenia w zakresie produkcji herbaty. Wykwalifikowani specjaliści nieustannie pracują nad stworzeniem kolejnych, oryginalnych wariantów smakowych herbaty, które dostarczają niezapomnianych wrażeń konsumentom w różnych zakątkach świata. Siedziba firmy TEEKANNE POLSKA mieści się w Krakowie, a główna filia znajduje się w Dusseldorfie, w Niemczech (TEEKANNE GmbH & Co. KG).W asortymencie TEEKANNE Polska znajdziemy wiele rodzajów herbat, ponad 80 różnych produktów, które można znaleźć na sklepowych półkach nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach europejskich. 

 

Więcej informacji: 
http://teekanne.pl/
https://www.facebook.com/herbatateekanne