Fala uderzeniowa w walce z bólem

Wspiera w walce z bólem, przyspiesza proces regeneracji i powoduje natychmiastowe rozluźnienie mięśni - w czym jeszcze pomaga fala uderzeniowa?

Choć pierwotnie była wykorzystywana w urologii do rozbijania kamieni nerkowych, to od lat 90. stosowana jest również w ortopedii, fizjoterapii oraz medycynie sportowej, przede wszystkim w leczeniu przewlekłych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz w walce z bólem. Na czym polega skuteczność Zewnątrzustrojowej Terapii Falami Uderzeniowymi (ESWT)?

Fala akustyczna

Fala uderzeniowa jest falą akustyczną, generowaną poprzez specjalny mechanizm pneumatyczny. Jest to zabieg małoinwazyjny, stanowiący alternatywę dla leczenia operacyjnego. Bazuje na skompresowanym powietrzu, wyzwalającym energię kinetyczną pocisku, która jest kierowana do przekaźnika fali uderzeniowej, a następnie w głąb tkanek. Dostarczana energia wspomaga proces leczenia oraz regeneracji tkanek miękkich.

Fala uderzeniowa to bardzo intensywny bodziec, który pozwala w kompleksowy sposób podejść do tematu leczenia schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz likwidacji zwapnień. Zabieg wykorzystujący tę metodę ma silne działanie przeciwbólowe. Dodatkowo poprawia miejscowy metabolizm komórkowy, przyspiesza regenerację, zwiększa mikrokrążenie oraz natychmiastowo rozluźnia mięśnie. Pobudza także procesy gojenia i remodeling kości, rozpuszcza zwapniane fibroblasty, podtrzymuje produkcję kolagenu oraz redukuje napięcie tkanek - tłumaczy lek. Ewelina Styczyńska-Kowalska - specjalista rehabilitacji medycznej z Kliniki VESUNA.

Dla kogo?

Głównymi wskazaniami do zabiegu są liczne schorzenia układu ruchu, z których najczęstsze to zespół przeciążeniowy mięśni, ścięgien oraz więzadeł, łokieć tenisisty i golfisty oraz kolano skoczka i biegacza, halluxy, zespół cieśni nadgarstka, zapalenie ścięgien gęsiej stopy, rwa kulszowa czy przewlekłe entezopatie.

Zabieg wykonuje się również w przypadku bóli mięśniowych, zespołu bolesnego barku, bóli przeciążeniowych odcinków kręgosłupa czy zwapnień i tendinopatii.

W celu uzyskania optymalnych efektów terapeutycznych zazwyczaj wykonuje się od 3-5 zabiegów w serii 4-7 dniowych odstępach czasu.

Przeciwwskazania

Istnieje również kilka ważnych przeciwwskazań, które sprawiają, że pacjent nie może zostać zakwalifikowany do zabiegu. Należą do nich m.in. terapie niektórymi lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi, ciężkie infekcje, choroby nowotworowe i uszkodzenia lub choroby skóry zlokalizowane w miejscu działania fali. Zabiegu nie wykonuje się też u kobiet w ciąży oraz u dzieci z niezarośniętymi chrząstkami wzrostowymi kości.

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA to profesjonalne gabinety działające w krakowskim centrum handlowym Bonarka oraz w nowej lokalizacji, przy ulicy Dobrego Pasterza 118C. Od początku istnienia gwarantuje swoim pacjentom tylko skuteczne i bezpieczne technologie oraz preparaty posiadające zarówno polskie, jak i światowe certyfikaty. Bezpieczeństwo, najwyższa jakość usług oraz innowacyjne metody i najnowsze trendy medycyny estetycznej plasują Klinikę VESUNA wśród najlepszych tego typu placówek w Polsce.